Kontakta oss Kalendarium TEKO-dagen In english
Pressmeddelande 23 feb. 2026

Stiftelsen Svensk Textilforskning, SST, och TEKO investerar i humanoid robot för framtidens textilproduktion

Stiftelsen Svensk Textilforskning, SST, har beslutat att bevilja medel till Högskolan i Borås och Science Park Borås för en strategisk investering i en humanoid robot som ska testas och demonstreras i svensk textilproduktion. Satsningen är en del av SST:s prioriterade område Automatisering, AI och digitalisering och syftar till att stärka den svenska textilindustrins konkurrenskraft och förbereda den inför framtidens produktion.

Detta projekt genomförs av Högskolan i Borås och Science Park Borås. Det innebär att högskolan ska göra ett inköp av en humanoid robot med avancerade, taktila robothänder och inkluderad AI-modul. 

Humanoiden – i mänsklig storlek ska på sikt användas i en utbildnings- och demonstrationssatsning där även TEKO:s medlemsföretag kommer få möjlighet att testa tekniken i sina egna produktionsmiljöer. Fokus ligger på moment inom materialhantering, inspektion och sortering, områden där flexibel automation kan bidra till ökad effektivitet och förbättrad arbetsmiljö.  

– För att svensk textilindustri ska fortsätta vara konkurrenskraftig behöver vi ligga i framkant när det gäller automatisering och AI. Den här investeringen är ett konkret steg för att ge branschen kunskap och erfarenhet av nästa generations robotteknik och vad den kan bidra med, säger Cecilia Nykvist, vd TEKO och ordförande för SST. 

Satsningen ligger i linje med SST:s forskningsstrategi, där målet är att möjliggöra mer effektiv produktion, högre kvalitet och stärkt hållbarhet genom teknisk utveckling. Projektet löper mellan 2026 och 2027 och kommer att ge svenska textilföretag praktisk erfarenhet av humanoid robotteknik.