Fd Ikeachef bakom Etons storsatsning i Ryssland

Publicerad 2010-03-02

Eton Shirts ligger i startgroparna för en storsatsning på den ryska marknaden. Peter Partma, tidigare rysslandschef för IKEA, har fått franchisen för det framgångsrika skjortmärket i landet och är nu i full färd med att dra upp riktlinjerna. Efter sommaren öppnas en flagshipstore i Moskvas mest exklusiva varuhus Tsum, där Peter Partma är styreselordförande. ”Vi räknar med att etablera fyra till fem Eton-butiker i Moskva de närmaste två åren. Sen går vi vidare till andra städer i landet”, säger han.

Sjuttitalisten Peter Partma har gjort en kometkarriär i Ryssland. Han kom till landet för 13 år sedan via sitt dåvarande jobb på Statoil, men rekryterades snart till IKEA där han kom att spela en central roll i koncernens rysslandsetablering och nationella expansion.

2004 headhuntades Peter Partma av brittiska Kingfisher, världens tredje största home improvement-företag, där han fick uppdraget att etablera koncernens butikskedja Castorama i landet. Efter två år var kedjan marknadsledande. Vid sidan av rollen som styrelseordförande för Tsum är Peter Partma idag VD och delägare i ett framgångsrikt konsultbolag som bistår investerare med kvalificerad rådgivning vid projektering av nya shoppingcenter, samt andra satsningar inom affärs- och detaljhandeln.

Partma tror på Eton

Under sina år i Ryssland har Peter Partma tillägnat sig stora kunskaper om landets detaljist- och beklädnadsfackhandel. Så han vet vad han gör när han nu följer Tigers, HMs och de andra svenska modeföretagens exempel och lanserar Eton i landet:
– Få skjorttillverkare i världen matchar Eton. Ännu färre i Moskva. Som en av världens främsta i sin bransch har Eton allt som krävs för att attrahera den kvalitetsmedvetne, moderiktiga och köpstarke ryske mannen.

Etableringen av en flagshipstore på Tsum är strategisk viktig, enligt Peter Partma. Det anrika varuhuset, grundat 1885, är en symbol för det nya Ryssland. Efter bolsjevikernas maktövertagande 1917 nationaliserades verksamheten och den guldglans varuhuset tidigare förknippats med övergick i grått. Men idag har Tsum, som under kommunisttiden var ökänt för sin usla service och många tomma hyllor, omprofilerats till ett av världens mest exklusiva varuhus. Det är bland märken som Chanel, Varsace och Prada Eton tar plats.  

– Butiken på Tsum blir ett viktigt led i etableringen av Eton som prestigevarumärke i Moskva, samtidigt som vi får tillgång till en mycket köpstark publik, säger Peter Partma som hoppas sälja bra även av Etons mest exklusiva modeller i specialbomull och med knappar av ädelsten, som landar kring 5 000 kronor.  

Bygg upp nät av återförsäljare

Med i planen finns också GUM, en annan historisk detaljhandelsscen i Moskva:
– GUMs profil är inte lika exklusiv som Tsums, med gallerians högattraktiva läge vid Röda torget i kombination med en stark butiksmix gör den väl så intressant. I övrigt siktar vi in oss på de ledande shoppingstråken runt om i staden.
– Parallellt bygger vi upp ett nät av återförsäljare. Målsättningen är att samarbeta med ett tiotal butiker och varuhus i slutet av året. Ett par aktörer är redan kontrakterade och hos dessa introduceras Eton redan till våren.
– Vid sidan om Moskva tittar vi även på andra köpstarka städer, som Sankt Petersburg och Ekaterinenburg. Men det kommer längre fram, säger Peter Partma.  

Eton mot bännu bättre affärer

För familjeföretaget Eton i Gånghester, utanför Borås, borgar rysslandssatsningen för ännu bättre affärer. Eton trotsade förra årets konjunkturnedgång och ökade försäljningen med tio procent till 235 miljoner. Och det ser fortsatt bra ut. Införsäljningen inför hösten 2010 är upp 19 procent, enligt Jan Borghardt, senior adviser på Eton.
Jan Borghardt har stora förhoppningar om rysslandssatsningen och ser Peter Partma som den perfekte franchisetagaren i landet:
– Det handlar om en person som inte bara känner kulturen och vet hur man handskas med varumärken, utan också sitter på de rätta kontakterna i fastighetsägarledet. Detta i kombination med Etons design och kvalitet borgar för en bra affär för båda parter.

Eton är medlem i TEKO.

Ta mig till Etons hemsida!