Efter 24 år på marknaden är behåmodellen Stars fortfarande en storsäljare som slår nya försäljningsrekord varje år. Idag har den sålt i över två miljoner exemplar bara i Sverige. Swegmark of Sweden, som tillverkar Stars, firar med att för första gången våga färg på behåmodellen i Sverige. Den nya färgen blir bordeaux.
 |
Swegmark of Swedens behåmodell Stars började säljas 1988 och har sedan lanseringen sålts i över 2 miljoner exemplar. Behåmodellen har slagit nya försäljningsrekord för varje år.
- Det är nog en av de äldsta behåmodellerna i Sverige som fortfarande säljer. Vi har sett att det är en uppskattad modell som kvinnor gärna köper om och om igen, gärna flera stycken på samma gång, säger Mats Rengensjö, VD för Swegmark of Sweden.
Den nya färgen bordeaux är en betydligt mer färgrik variant än föregångarna i vitt, vanilj, antricitgrå och svart, men i samma glansiga tyg som tidigare upplagor. Det glansiga tyget ger kläderna ett snyggt fall. Den tidlösa designen är också den samma som för 24 år sedan.
- Vi tror mycket på Stars och att Sveriges kvinnor är redo för en ny färg på sin gamla favorit, säger Mats Rengensjö.
Hos underklädeskedjan Twilfit finns det ingen behå som sålt så länge.
- Det är en behå som är både stadig och mjuk på samma gång. De vadderade axelbanden är en stark produktfördel då de som köper Stars är ute efter komfort. Även många kunder som genomgår bystoperationer börjar med denna behå, säger Ulrika Hargö, regionchef för Twilfit.
Fakta om Stars:
Formpressad mjukbehå utan båge, utformad för speciellt stora storlekar. Behåmodellen har vadderade och justerbara axelband. Materialet är ökotex-certifierad vilket innebär att det inte finns några gifter i materialet.
Stars finns i bordeaux, vit, antracitgrå och svart och i storlekarna 75-105 B, 75-115 C-D, 75-110 E, 75-105 F. Den kostar cirka 250 kronor.
H. Swegmark Fabriks AB grundades 1937. Det gör dagens Swegmark of Sweden AB till en av Sveriges äldsta behåtillverkare. Swegmark of Sweden ingår i företagsgruppen Swegmark Invest AB tillsammans med underklädesföretagen Abecita AB med varumärkena Abecita, Salming Underwear samt SIA New Rosme i Riga i Lettland. Huvudkontoret ligger i Borås. Koncernen har idag cirka 450 anställda.
40% av Swegmark of Swedens produkter går till exportmarknader. Den enskilt största är Tyskland. Swegmark of Sweden är miljöcertifierade sedan 1998 och företaget var den första underklädestillverkaren i Norden som har Fair Trade certifierade produkter i sortimentet. Målet är att vara bäst på att tillverka underkläder för kvinnor som ställer särskilt stora krav på funktion och passform. Swegmark of Sweden tillverkar mjuk-, sport-, protes-, amningsbehåar samt gördlar och korsetter och finns att köpa hos välsorterade detaljister samt på webbshopar.
Kontakt: Mats Rengensjö, vd för Swegmark of Sweden.