Före detta slalomstjärnan Urška Hrovat designar skidkläder för Tenson

Publicerad 2010-01-11

Hösten 2010 finns Tensons nya skidkollektion tillgänglig för konsument i butikerna. Det är den som på allvar ska lyfta det klassiska varumärket från 1951.

Med färgstarka och tekniska plagg vänder man sig både till skidproffs och skidälskande amatörer. Delar av kollektionen har designats av Urska Hrovat, den slovenska före detta slalomstjärnan som har hela fem världscupsegrar och en VM-medalj i seniorsammanhang. Idag är hon produktchef på Elan skidor.

– Kollektionen har mottagits oerhört väl av inköpare, det var länge sedan vi var så stolta över en skid-och vinterkollektion som vi är över denna. Den här snygga, prisvänliga kollektionen är jag säker på att såväl gamla som nya skidkunder kommer att gilla. Att plaggen är lika fräcka i backen som inne i stan kommer att bli kollektionens styrka, säger Johan Lövqvist, vd för Tenson.

Läs hela pressmeddelandet här!